Artykuł sponsorowany

Najpopularniejszy rodzaj muzyki, czyli jaki?

Zastanawiasz się, jaki jest najpopularniejszy rodzaj muzyki? Tak naprawdę to wszystko zależy od przedziału wiekowego, w jakim zostają przeprowadzone badania.

Rock rządzi

 

Z przeprowadzonych niedawno badań wynika, że najpopularniejszym gatunkiem muzyki jest rock. Zbadano to na podstawie sprzedaży albumów muzycznych. To właśnie rockowe produkcje cieszyły się największą popularnością wśród kupujących. Wynik ten jest tak pozytywny głównie dlatego, że pod rock podciąganych jest wiele zespołów muzycznych. Niektóre z nich niewiele mają wspólnego z tym gatunkiem muzycznym, ale ze względu na stosowane instrumenty czy linie melodyczne, właśnie do tego grona są klasyfikowane.

Pop nadal króluje

 

Jednak bez dwóch zdań, patrząc na listy przebojów m.in. w internetowych radiach, takich jak Tuba.fm, nie da się oprzeć wrażeniu, że to popowe piosenki królują. To właśnie ich jest najwięcej na listach przebojów. Głównie dlatego, że są to utwory wpadające w ucho i takie, które zapadają nam w pamięć. Zresztą artyści bardzo chętnie tworzą popowe piosenki. Są one łatwe w skomponowaniu. Nie wymagają skomplikowanego tekstu. Zazwyczaj opowiadają o miłości, trudnościach życiowych czy kłopotach z partnerami. Są to więc uniwersalne tematy, z których można zbudować całkiem przyjemną piosenkę. Popowymi artystkami w Polsce są m.in. Gosia Andrzejewicz, Kasia Cerekwicka czy Cleo. Są to artystki, które mają na swoim koncie wiele przebojów granych przez największe stacje radiowie.

 

Hip-hop – czy nadal cieszy się popularnością?

 

Hip-hop zawsze był uważany za gatunek niszowy, zarezerwowany dla konkretnej grupy docelowej. Bardzo rzadko piosenki z tego gatunku były grane przez radia. Do wyjątków należała grupa Paktofonika, której liderem był nieżyjący już Magik. Przebój „Jesteś Bogiem”, choć kontrowersyjny, pojawiał się w stacjach radiowych.

 

Coś na kształt hip-hopu tworzyła również grupa Verba. Choć środowisko hip-hopowe na pewno obraziłoby się, czytając te słowa, Verba i ich piosenki z serii „Młode Wilki” stały się kanonem gatunku.